ÇAMLICA KOLEJİ

Covid-19 Eylem Planı ve Okula Dönüş Hazırlıkları

Mart 2020 tarihinden itibaren tüm dünyada etkisini en acı şekilde gösteren COVİD-19 pandemisinin ülkemizde de görülmeye başlamasıyla tüm alanlarda olduğu gibi eğitim camiasında da birtakım değişiklikler/düzenlemeler yapılması zorunluluk halini almıştır. Bu aşamadan itibaren milyonlarca öğrencinin nitelikli eğitim hakkının engellenmemesi ve pandemi sürecinin en az hasarla atlatılması konusunda başta MEB düzeyinde olmak üzere çeşitli uygulamalar hayatımıza girmiştir.

MEB’in çizmiş olduğu yol haritası uyarınca Özel Ferah Büyük Çamlıca Koleji olarak biz de bu süreçte okulumuzun iş gücü, eğitim ve teknoloji imkanlarını kullanmaya başlamış ve tüm öğrencilerimizin okullarından, öğretmenlerinden, arkadaşlarından ayrı kaldıkları bu süreyi uzaktan eğitim ile planlı, disiplinli ve geri dönüşü önemseyen bir anlayışla organize ederek çocuklarımızın nitelikli eğitime devam edebilmelerini sağladık.

Tüm bu süreç içerisinde Özel Ferah Büyük Çamlıca Koleji olarak başta T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, T.C. Çalışma Bakanlığı, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile alt kurul/yönerge/raporları titizlikle takip edilmiş, dünyada ve ülkemizde tüm yetkili kurumların sürecin yönetilmesi ile ilgili kararlarını, yönlendirmelerini ve tavsiyelerini takip etmiş ve bunları ivedilikle eylem planlarımıza almış bulunmaktayız. Okulumuzda uygulamaya aldığımız tüm eylem planlarımızı sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz

Covid-19 Önlemleri

Okulumuzun tüm fertlerine güvenli bir eğitim-öğretim alanı sunmak ve onların sağlıklı bir şekilde bir arada bulunmalarını sağlamak amacıyla okulumuzda oluşturduğumuz Sağlık Kurullarımızda ihtiyaca göre sürekli güncellenen birtakım yeni uygulamaları hayata geçirdik. Öğrencilerimizin okulda bulundukları süre içerisinde “Yeni Normal”in olumsuz etkilerini en aza indirecek aynı zamanda onlara güvenli eğitim ortamı oluşturacak bu uygulamaları çeşitli başlıklarda derleyip tüm çalışanlarımız, velilerimiz ve öğrencilerimizin alınan kararlar ve yönlendirmeler konusunda bilgilendirilmesini sağladık.

Evden Çıkışta, Serviste ve Okul Girişinde Alınması Gereken Önlemler

Öğrencilerimizin okuldan sağlıklı dönmeleri kadar okula sağlıklı gelmeleri de hem ailelerimizi hem de okulumuzdaki tüm öğrencilerimizin sağlığını ilgilendiren önemli bir konudur. Bu sebeple hijyen koşullarına öncelikle buradan başlanmalıdır. Bu konuda ailelerimizin uyması gereken kurallar şu şekildedir: 
 
 • Tüm öğrencilerimiz ve çalışanlarımız evden çıkmadan önce ateş ölçümü yapmalı ve 37,5 üzerinde bir değerde okula gelinmemelidir. Ayrıca halsizlik, kas ağrısı, ateş, soğuk algınlığı gibi belirtiler gösterenler kesinlikle risk almamalı o gün okula gelmemelidir. 
 • Servis kullanan öğrencilerimiz maskesiz bir şekilde servise kabul edilmeyecek ve yolculuk süresi boyunca servis görevlilerimiz tarafından kontrol edilecektir. Öğrencilerimiz serviste her gün kendisi için belirlenen yere oturacak, kesinlikle yer değişimi yapılmayacaktır. Servis yolculuğu boyunca içerisi güvenli bir şekilde havalandırılacak ve öğrencilerin bir şeyler yemelerine içmelerine izin verilmeyecektir.
 • Okul girişinde öğrencilerimiz sosyal mesafe kullarına dikkat edilerek teker teker binaya alınacak ve tek tek ateş ölçümü yapılacaktır. 
 • Bina girişinde ateş ölçümü yapılan öğrencilerimizin pedallı el dezenfektanı kullanmaları sağlanacak ve tüm kademelerimiz ayrı giriş çıkışlardan sınıflarına yönlendirilecektir. 
 • Okul bahçesine veli alınmayacak, öğrencilerimiz dışında içeriye kimsenin girmesine müsaade edilmeyecektir. 
 • Bahçe girişinde velilerimizin sosyal mesafeye dikkat ederek öğrencilerini bırakmaları ve almaları sağlanacaktır. 
 • Salgın boyunca okula dışarıdan herhangi bir sebeple ziyaretçi kabul edilmeyecek, dışarıdan sipariş, kargo vs. gibi sebeplerle kimse içeriye alınmayacaktır. 
 

Temizlik ve Dezenfeksiyon İşlemleri

Sosyal mesafenin yanında en önemli korunma tedbirlerinden biri de sürdürülebilir temizlik ve dezenfeksiyon işlemleridir. Okulumuzun bahçe girişinden başlayarak gün içerisinde başta öğrencilerimizin sık temas ettikleri yüzeyler olmak üzere tüm çalışma alanları konu ile ilgili bilgilendirmeler verilmiş personelimiz tarafından, belirlenen iş takvimine uygun olarak sık sık temizlenmektedir. Tüm bu dezenfeksiyon işlemleri sırasında öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığını olumsuz etkilemeyecek kaliteli malzemeler kullanılmakta öğrencilerimizin dezenfeksiyon sırasında derste olmalarına ve ortamın iyice havalandırılmış olmasına özen gösterilmektedir. Her bir temizlik personelimize verilmiş görev bölgesi ve tanımı ile birlikte şu alanlar, belirlenen sanitasyon planına göre dezenfekte edilmektedir: 
 
 • Okul girişinden başlanarak tüm kapı, korkuluk, tırabzan ve pencere kollarının temizliği,
 • Sınıflarda kişisel ve ortak temas yüzeylerinin temizliği
 • Öğrenci dolap, sıra gibi kişisel temas alanlarının temizliği
 • Pano, yangın dolabı, laboratuvar, kütüphane, konferans salonu gibi temasa açık ve toplu kullanım alanlarının temizliği
 • Aydınlatma anahtarları, kapı kolları, okul tahta ve panoları temizliği
 • Kantin ve yemekhane temizliği 
 • Revir, öğretmenler odası, ofis ve koridorların omuz hizasında duvarların temizliği
 • Depo, test odası, fotokopi odası temizliği
 • Tuvaletlerde temasa açık kapı, sabunluk, musluk bataryaları, kağıt havluluk gibi yüzeylerin temizliği
 • Çalışanların ortak kullanımına açık fotokopi makinesi, sınıf tahtası, bilgisayar gibi cihazların temizliği
 

Ortak Kullanım Alanlarında Yapılan Düzenlemeler

Öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde eğitim görmesi için bulundukları ortamların fiziksel özelliklerinin de sosyal mesafeye uygun olması gerekmektedir. Bu sebeple koridorlardan başlamak üzere sınıflarda, tuvaletlerde, okul bahçesinde, laboratuvarda, konferans salonunda, öğretmenler odası ve revirde çeşitli önlemler alınmıştır. 
 
 • Okul bahçelerinin ve koridorların kullanımı her kademe için özel olarak sınırlandırılmıştır. Öğrencilerimiz anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde kendilerine ait bahçe, koridor ve tuvaletleri kullanacaktır. 
 • Beden Eğitimi gibi aktivite derslerinin açık havada yapılması tercih edilecek ve öğrencilerin ders sırasında duracakları alanlar özel yer işaretleyiciler yardımıyla belirlenecektir. 
 • Sınıflarda oturma düzeni sosyal mesafe kuralları gözetilerek yapılacaktır. Öğrencilerimiz yalnızca kendi sıralarını kullanacak, başka sıralara oturmaları, temas etmeleri engellenecektir.
 • Sınıflara girişte el antiseptiği ünitesi ile maske bulundurulacak ve öğrencilerin kullanımı teşvik edilecektir.
 • Sınıflar teneffüslerde düzenli olarak havalandırılacak, hava sıcaklığının uygun olması durumunda ders esnasında en az bir pencerenin açık kalmasına dikkat edilecektir.
 • Öğrenciler gün içerisinde kişisel eşyalarını başkalarıyla paylaşmamalıdır. Bu konuda uyarı ve denetimler öğretmenler ve temizlik görevlileri tarafından yapılmaktadır.
 • Öğrencilerin bina içerisinde sürekli maske ile bulunmalarına, teneffüslerde bahçe ve koridorlarda sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek bulunmalarına özen gösterilecektir.
 • Tuvaletler, konferans salonları, yemekhaneler gibi ortak alanların kullanımı belirli öğrenci sayısı ile sınırlı tutulacak, gruplar halinde kullanımına müsaade edilecektir. 
 • Yemekhanede her kullanım öncesinde ve sonrasında temas edilen eşya ve yüzeyler özel olarak dezenfekte edilecek, tekrar kullanıma hazır hale getirilecektir. 
 • Masalar arası mesafe ve öğrencilerin yemekhanede oturma düzenleri özel olarak belirlenecektir. Yemek arasında yemekhane görevlileri ve nöbetçi öğretmenler tarafından denetim kontrolü yapılacaktır.
 • Yemekhane kullanımı sonrası öğrencilerin el temizliği ve maske değişimi teşvik edilecek, kontrolleri sağlandıktan sonra sınıflara alınacaktır. 
 • Resmî törenlerin online ortamda yapılması, pazartesi ve cuma bayrak törenleri bina içi ses sistemi üzerinden sınıflarda yapılması gerekmektedir. 
 

Ulaşım Kontrol ve Kuralları

Okulumuzdaki servis şoförleri, hostesleri, güvenlik personeli ve danışma görevlileri Covid-19 korunma kuralları ile ilgili bilgilendirilmiş ve karşılaşılan vakalara müdahale adımları konusunda yönlendirmelerde bulunulmuştur. Böylece olası bir vaka şüphesi anında diğer öğrencilerin korunması amaçlanmakta vakanın sınırları korunmaya çalışılmaktadır. Öğrencilerin evlerinden çıktıkları andan itibaren sınıflarının kapısına kadar sürekli gözlem ve tetkik altında tutulması için servis şoförleri ve hostesleri başta olmak üzere tüm çalışanlarımız Covid-19 belirtileri konusunda bilgilendirilmiştir. Okul dışında başlayan riski en aza indirmek için alınan önlemler şu şekildedir:
 
 • Servis şoför ve hostesleri özel ve acil bir durum olmadığı müddetçe değişmeyecek ve her gün aynı servisi kullanmaları sağlanacaktır. 
 • Öğrencilerimiz her gün aynı servis ile okula gelip gidecek, aynı koltuğa oturacak, iniş ve çıkışlarda servis hostesinin denetimi altında sosyal mesafe kurallarına uyulacaktır. 
 • Yolculuk öncesinde ve sonrasında araçların temas alanlarının dezenfeksiyonuna dikkat edilecek araç içinin iyice havalandırılmış olduğundan emin olunacaktır. 
 • Yolculuk süresince öğrencilerin maskeli olmalarına dikkat edilecek, araçlara girişlerde el dezenfektanı kullanımını teşvik edilecektir. 
 • Her araçta temassız kullanıma uygun maskeler bulundurulacak ve öğrencilerin ihtiyaç duymaları durumunda servis hostesi yardımıyla kullanılması sağlanacak.
 • Öğrencilerin yolculuk süresince zorunlu olmadıkça bir şey yiyip içmelerine müsaade edilmeyecek. 
 • Servislerin periyodik temizliği ve dezenfeksiyonu servis şoförü takibinde yapılacak, okul Sağlık Kurulu üyelerince denetimi gerçekleştirilecektir. 
 

Öğretmenlerimiz ve Diğer Çalışanlarımıza Yönelik Yapılan Düzenlemeler, Kurallar ve Verilen Eğitimler

Okulumuzun tüm çalışanlarının okul Sağlık Kurulumuzun almış olduğu kararlara ve Kurulun belirlediği kurallara uyması zaruridir. Periyodik olarak yapılacak denetim ve gözlemlerde Kurulumuz yeni kararlar alarak ilgili personele tebliğ edecek ve ivedilikle uygulanması sağlanacaktır. Covid-19 önlemleri kapsamında okul içerisinde iletişimin sağlıklı ve kesintisiz olması amacıyla şu önlemler alınmıştır:
 
 • Tüm çalışanların çalışma ortamlarında sosyal mesafeye dikkat etmeleri ve kişisel temizliklerini aksatmamaları gerekmektedir. 
 • Çalışma ortamlarının düzenli olarak havalandırıldığından emin olunmalıdır. 
 • Zorunlu olmayan toplantı ve etkinliklerin yapılmaması, zorunlu olanlar için açık alanların tercih edilmesi ya da online olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
 • Tüm çalışanlara ilgili departmanlarca iş tanımları doğrultusunda Covid-19 önlem ve tedbirleri konulu periyodik seminer ve bilgilendirme toplantıları yapılacaktır. 
 

Sağlık Uygulamaları ve Vaka Şüphesi Durumunda İzlenecek Yönergeler

Öğrencilerimiz okul girişinden itibaren fiziksel gözlemlerle semptom takipleri yapılarak sınıflarına alınacaktır. Ders sırasında ve teneffüslerde okul çalışanlarımızca, öksürük, halsizlik, ateş gibi belirtileri gözlem ve tetkiklerle gün boyu takip edilmektedir. Olası vaka şüphesi durumunda öğrencinin diğer öğrencilerle izolasyonunu sağlamak amacıyla izolasyon odası hazırlanmıştır. Öğrenci temastan kaçınılarak bu odaya alınacak ve velisi aranarak okuldan alması, sağlık kuruluşuna götürmesi ve sonuçlardan okulu mutlaka haberdar etmesi istenecektir. Test sonuçlarının beklendiği süre içerisinde okula gelmemesi ve evde izole edilmesi konusunda bilgi verilmelidir. Okul revirine başvuracak öğrencilerin öncelikle sınıf öğretmenine bilgi vermesi, rahatsızlık şikâyeti konusunda bilgi alındıktan sonra revire yönlendirilmesi gerekmektedir.